maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

27 items tagged "GOPR"

Wyników 1 - 20 z 27

Szkolenie lawinowe dla ratowników bieszczadzkiego GOPR

Category: Region
Utworzone: poniedziałek, 08, luty 2016 14:18

BIESZCZADY / W dniach 30-31.01.2016 r. odbyło się szkolenie lawinowe dla ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Bazą była stacja ratunkowa w Ustrzykach Górnych, a zajęcia praktyczne w sobotę przeprowadzone były w okolicach Wyżniańskiego Wierchu. Ratownicy ćwiczyli poszukiwanie osób zasypanych za pomocą detektorów lawinowych, lampy RECCO, sondowanie oraz odkopywanie. W niedzielę przed południem odbyła się akcja pozorowana w rejonie Małej Rawki. Wszyscy „zasypani” zostali uratowani. Klasą samą w sobie po raz kolejny okazał się nasz kochany pies Raby, który pierwszą osobę odnalazł w nieco ponad dwie minuty od wejścia na lawinisko.

 

sam-1821

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ: WBIESZCZADACH.NET

 

źródło: GOPR

Goprowcy szkolili leśników

Category: Region
Utworzone: środa, 03, luty 2016 10:49

BIESZCZADY / Ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR z terenu Bieszczadów i Beskidu Niskiego w ramach cyklu szkoleń medycznych z zakresu pierwszej pomocy przeszkolili 56 leśników z terenu Bieszczadów i Beskidu Niskiego.

article

Szczególną uwagę zwrócono na praktyczne reagowanie w przypadku zagrożeń w lesie, każdy z uczestników wielokrotnie musiał wykazać się umiejętnością prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Cały projekt sfinansowany został ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

- Z naszego punktu widzenia te szkolenia są niezwykle potrzebne, gdyż leśnicy są często tymi pierwszymi, stykającymi się z ofiarami wypadków w lesie czy w górskim terenie, zatem od ich działania zależy efekt tzw. "złotej godziny" - mówi Jarosław Makutynowicz, prowadzący zajęcia ratownik GOPR. - O tej potrzebie świadczy też spora liczba wypadków w lesie, w których likwidację, jako GOPR, jesteśmy zaangażowani. Cieszy fakt, iż uczestnicy zajęć wykazali się dużym skupieniem i zaangażowaniem.

Tak się złożyło, że w trakcie jednego ze szkoleń, prowadzona była akcja ratunkowa po drwala na Kiczerze Dydiowskiej. Była okazja do omówienia procedur alarmowania i opisania warunków dla użycia śmigłowca w ewakuacji na tzw. długiej linie.

Cykl szkoleń jest nawiązaniem do tradycji sprzed lat. W roku 1958, trzy lata przed powstaniem Grupy Bieszczadzkiej GOPR, Nadleśnictwo Stuposiany zorganizowało z własnej inicjatywy kurs udzielania pierwszej pomocy. W leśniczówce Procisne, u leśniczego Kalinowskiego, spotkało się sześciu leśników oraz dwóch ówczesnych asów ratownictwa tatrzańskiego: Eugeniusz Strzeboński i Władysław Roj-Gąsienica, zwany „Szajbą". W trakcie kilkudniowego szkolenia zapoznali oni leśników ze sposobami udzielania pierwszej pomocy i metodami transportu poszkodowanych w trudnych warunkach górskich. Wówczas też nadleśnictwo zakupiło ratowniczy tobogan, aby w razie potrzeby można było dokonać transportu poszkodowanego np. w wypadku przy pracy w lesie. Był to wówczas jedyny sprzęt ratunkowy w tych górach. Jednym z uczestników tego szkolenia był leśniczy Kazimierz Osiecki, późniejszy współzałożyciel Grupy Bieszczadzkiej GOPR, obecnie członek honorowy GOPR.


Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Jarosław Makutynowicz, GB GOPR

źródło: RDLP w Krośnie

Bieszczadzki Raport Tygodniowy – szczęśliwe odnalezienie warszawskich turystów

Category: Region
Utworzone: środa, 20, styczeń 2016 11:02

BIESZCZADY / W minionym tygodniu Bieszczadzka Grupa GOPR uczestniczyła w dwóch poważnych interwencjach. Pierwsza z nich miała miejsce w niedzielę 17 stycznia w godzinach popołudniowych. Stacja Centralna w Sanoku otrzymała zgłoszenie o zabłądzeniu w Bieszczadach dwójki turystów z Warszawy.

12376213 466712210188567 6823814228676094210 n

Do zdarzenia doszło w rejonie Połoniny Wetlińskiej. Turyści przemierzali szlak z Przełęczy Orłowicza do Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych, głównie silnego wiatry, ograniczonej widoczności oraz głębokich zasp, postanowili zejść ze szlaku i dotrzeć do Wetliny. Niestety po drodze zabłądzili w głębokich jarach. Nie mogąc odnaleźć właściwej drogi, zwrócili się o pomoc do ratowników GOPR. Po godzinie 18.00 goprowcy z pomocą funkcjonariuszy Straży Granicznej odnaleźli turystów w okolicy Kampingu „Górna Wetlinka”. Poszkodowani byli w dobrym stanie choć przemarznięci.

12573099 466712220188566 7669862362643403463 n

Z kolei 18 stycznia w godzinach popołudniowych ratownicy ze Stacji Ratunkowej w Ustrzykach Górnych otrzymali zgłoszenie od turystki, która wraz z piętnastoosobową grupą wędrowała szlakiem czerwonym z Połoniny Caryńskiej do Ustrzyk Górnych. Prosiła ona o pomoc w ewakuacji grupy z powodu zerwania mostku na potoku Rzeczyca, którym prowadzi szlak z Ustrzyk Górnych na Połoninę Caryńską. Uszkodzenie przejścia uniemożliwiło turystom kontynuowanie marszu.

12472696 466969780162810 3697708567250693794 n

Również 19 stycznia goprowcy udzielili pomocy dwóm osobom, które późnym wieczorem znajdowały się w okolicach Kremenaros. Goprowcy ostrzegają, że w górach panują trudne warunki pogodowe. Od kilku dni trwają opady śniegu, wieje silny wiatr, tworzą się głębokie zaspy. Szlaki w wielu miejscach pod świeżą warstwą śniegu są śliskie i oblodzone. Powyżej górnej granicy lasu widoczność może być ograniczona do kilku metrów, a jakiekolwiek ślady są szybko zawiewane. Ratownicy proszą o zachowanie rozwagi przy planowaniu wycieczek.

Dla przypomnienia w 2015 roku ratownicy GOPR interweniowali 247 razy, gdzie 279 osób potrzebowało ich pomocy. W 73 wypadkach goprowcy wykorzystali śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a podczas 7 wypraw pomagał im pies Raby ze swoim przewodnikiem. Niestety, mimo największych wysiłków ratowników, w ubiegłym roku życie straciło 13 osób.

foto: GOPR

Bieszczadzki Raport Tygodniowy – drobne kontuzje i urazy na szlaku

Category: Region
Utworzone: poniedziałek, 04, styczeń 2016 14:29

BIESZCZADY / W dniu 1 stycznia ratownicy GOPR zostali zadysponowani do mężczyzny, który nabawił się obrażeń na pokrytym lodem szlaku na Tarnicę. Poszkodowany z kilkoma obrażeniami ciała został sprowadzony przez goprowców do Wołosatego. Mężczyzna ogólnie był w dobrym stanie i nie wymagał hospitalizacji.

Z podejscia na Tarnice-001 thumb medium476 357

Z kolei urazu kręgosłupa doznała kobieta w Bacówce pod Małą Rawką. I w tym przypadku na pomoc zostali wezwani ratownicy GOPR.

Oprócz tych dwóch interwencji w ciągu tych kilku dni zdarzały się głównie przypadki urazów głowy, drobne obrażenia, wychłodzenia. Miały również miejsce dwa zgłoszenia zaginięcia. Zaginione osoby szybko zostały odnalezione przez ratowników.

Jak sami ratownicy twierdzą, mimo trudnych warunków pogodowych oraz dużej ilości osób spędzających Sylwestra w Bieszczadach, ten weekend i tak można zaliczyć do spokojnych.

mf

Akcja ratunkowa GOPR-u w Stefkowej

Category: Region
Utworzone: poniedziałek, 20, kwiecień 2015 10:37

GMINA OLSZANICA / Weekend dla ratowników GOPR-u okazał się spokojny. Jednak dzisiaj około godziny 10.00 centrala w Sanoku otrzymała zgłoszenie o wypadku w miejscowości Stefkowa w gminie Olszanica. Poszkodowanym jest pracownik leśny. Na miejsce zdarzenia został wysłany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, karetka oraz ratownicy GOPR-u. Akcja trwa.

img-4906-1

Komunikat pogodowy GOPR-u

Category: Region
Utworzone: środa, 01, kwiecień 2015 13:38

W związku ze zbliżającym się Wielkim Piątkiem i tradycją Drogi Krzyżowej na Tarnicę oraz inne szczyty w Bieszczadach, Grupa Bieszczadzka GOPR informuje o aktualnych warunkach jakie panują w górach. W oparciu o poniższy komunikat lawinowy prosimy o rozważne podejmowanie decyzji o wyjściu w góry.

krzyż

"W ciągu ostatnich 48 godzin wystąpiły dość intensywne opady śniegu (w wyższych partiach około 25 cm). Silny północny wiatr (w porywach do 80 km/h) przetransportował znaczne ilości śniegu na strony zawietrzne tworząc w wielu miejscach deski śnieżne słabiej związane ze starą pokrywą. Zagrożenie lawinowe występuje lokalnie, na stromych stokach szczególnie w formacjach wklęsłych, lejach, jarach.

Ze względu na zmienne kierunki wiatrów, odłożonych depozytów można się spodziewać na różnych wystawach - należy zwracać uwagę na specyfikę lokalną - z przewagą wystawy północnej i północno-wschodniej. Na znacznej części obszaru pokrywa stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność.

W miejscach odłożenia przez wcześniej wiejące wiatry znacznych ilości śniegu przewianego zalegającego na poniżej mocno związanych warstwach zmetamorfizowanych.

W grzbietowych partiach pokrywa na ogół zmienna, kształtująca się w granicach od 20 do 80 cm. W miejscach odłożenia depozytów osiąga grubość ok. 120 cm

W przypadku dalszych, zapowiadanych opadów śniegu zagrożenie lawinowe może wzrosnąć.

Przysłup Caryński (780 m npm): pokrywa śnieżna 15 cm, (11 cm w ciągu 24 h), temperatura +1°C, wiatr z kierunku północnego 2 m/s, w porywach do 11 m/s, (godzina 7:00)."

Link do pełnego komunikatu:

źródło: GOPR

Bieszczadzki Raport Tygodniowy – jedna ofiara śmiertelna

Category: Region
Utworzone: poniedziałek, 23, luty 2015 16:16

BIESZCZADY / W miniony weekend doszło do dwóch poważnych wypraw przeprowadzonych przez ratowników Bieszczadzkiego GOPR-u. Do pierwszej akcji doszło w sobotę, 21 lutego 2015 roku na Szerokim Wierchu. Około godziny 13.15 goprowcy ze stacji w Ustrzykach Górnych otrzymali zgłoszenie o dziewczynie z dusznością. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że na połoninie Szerokiego Wierchu ewakuować należy nie jedną, ale pięć osób mocno wychłodzonych z powodu mroźnego wiatru wiejącego na tym terenie z prędkością 160 km/h. Goprowcy ze stacji w Ustrzykach Górnych poprosili więc o pomoc swoich kolegów ze stacji w Cisnej. W niesprzyjających warunkach pogodowych udało się przetransportować poszkodowanych w bezpieczniejsze miejsce, gdzie mogli ogrzać się przy ognisku i przygotować do dalszej drogi. Ratownikom udało się przewieźć poszkodowanych do Ustrzyk Górnych, gdzie czekały na nich karetki. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala. Wyprawa zakończyła się około godziny 18.00.

11018996 347741928752263 6702240583365365898 n

 

Do drugiego zdarzenia doszło w niedzielę, 22 lutego 2015 roku w okolicach Puław Górnych. Goprowcy około godziny 9.50 otrzymali wezwanie od Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z prośbą o pomoc w dotarciu do nieprzytomnego mężczyzny w trudno dostępnym terenie. Po dotarciu na miejsce ratowników GOPR z zespołem LPR, lekarz stwierdził zgon 49-latka.

1609683 348349362024853 4956257165415038833 n

Rozsądnie więc planujmy nasze wyprawy w góry, bo przy kapryśnej pogodzie o tragedię nietrudno!

GOPR

zdjęcia: Bieszczadzki Oddział GOPR-u

Bieszczadzki Raport Tygodniowy – dwójka narciarzy utknęła w górach

Category: Region
Utworzone: czwartek, 12, luty 2015 11:23

BIESZCZADY / W dniu 10 lutego 2015 roku około godziny 17.00 ratownicy ze stacji rejonowej w Cisnej otrzymali zgłoszenie o dwójce narciarzy, którzy utknęli na czarnym szlaku w kierunku Jaworzca w masywie Smereka. Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych małżeństwo nie potrafiło odnaleźć właściwej drogi. O pomoc poprosili GOPR. Ratownicy w liczbie około 10 osób wyruszyli na skuterach śnieżnych i nartach ski-tourowych do turystów. Dotarcie do pary utrudniała ograniczona widoczność, mokra mżawka i śnieg. W końcu udało się odnaleźć narciarzy i między godziną 20.00 a 21.00 bezpiecznie sprowadzić ich do Wetliny. Małżeństwo było w dobrej kondycji fizycznej, choć mocno wychłodzone.

GOPR

Zdjęcia: archiwum GOPR

1454621 342356292624160 4196767375991179325 n

1544545 342356219290834 7559118701499017615 n

10959430 342356152624174 3159929426839803488 n

Bieszczadzki Raport Tygodniowy – nieszczęśliwy zjazd snowboardzisty

Category: Region
Utworzone: poniedziałek, 26, styczeń 2015 12:53

BIESZCZADY / Feralnie dla pewnego snowboardzisty zakończyło się sobotnie popołudnie. O godzinie 16.05 w dniu 24 stycznia 2015 roku ratownicy ze stacji GOPR-u w Ustrzykach Górnych zostali poinformowani o wypadku, który miał miejsce na północnym stoku Małej Rawki. To właśnie tam poszkodowany zjeżdżając ze stoku, uderzył w drzewo i złamał sobie dwie kości podudzia. Akcja ratunkowa zakończyła się o godzinie 19.20. Pechowemu snowboardziście goprowcy udzielili pierwszej pomocy i przekazali rannego pogotowiu. Poszkodowany został przewieziony do szpitala w Ustrzykach Dolnych.

Do miłośników sportów zimowych apelujemy o ostrożność na stokach. Pogoda jest kapryśna, dzień jeszcze krótki, a o wypadek nietrudno!

10313828 335289463330843 6511637625430820950 n

10351912 335289473330842 5673015938227228000 n

10599546 335289443330845 1485087109429776557 n

10929161 335289469997509 548977339457572872 n

tekst: A.T.

foto: Grzegorz Mołczan, fanpage GOPR na facebooku

Bieszczadzki Raport Tygodniowy – wyprawa ratunkowa goprowców z Cisnej

Category: Region
Utworzone: środa, 14, styczeń 2015 13:20

BIESZCZADY / Wczoraj, kilkanaście minut po 18.00 do Centrali w Sanoku dodzwonił się mężczyzna, który wybrał się w góry i zabłądził w okolicy szczytu Małe Jasło. Prosił o pomoc, gdyż nie mógł odnaleźć właściwej drogi, a zbliżała się noc. Dodatkowo z powodu trudnych warunków pogodowych szlak czerwony biegnący na odcinku Cisna-Jasło był niewidoczny.

10620724 331370760389380 6374748957172345647 n

Ratownicy z Sanoka przekazali sprawę kolegom ze stacji GOPR-u w Cisnej. Goprowcy skontaktowali się z pechowym turystą z Kaszub i kazali mu wrócić po swoich wcześniejszych śladach. Mężczyźnie udało się dotrzeć do szczytu Małe Jasło i stamtąd został zabrany przez ratowników z Cisnej do Przysłupia. Wyprawa zakończyła się około godziny 21.00.

Turyście na szczęście nic się nie stało, był w dobrej kondycji fizycznej, głównie dzięki bardzo dobremu przygotowaniu i wyposażeniu do górskich wędrówek.

Ratownicy GOPR apelują o ostrożność w planowaniu wędrówek o tej porze roku, gdyż kapryśna pogoda raczej nie sprzyja górskim wycieczkom.

10806295 331370830389373 4079761534961129917 n

10928989 331370803722709 8554544809576880327 n

A.T.

GOPR

foto: facebook/GOPR-bieszczady

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach

Category: Region
Utworzone: poniedziałek, 05, styczeń 2015 11:37

W Bieszczadach ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego (zagrożenie lawinowe niskie). Szczególnie niebezpieczna jest wystawa śnieżna z powodu wiatru.

1 icon num

Opis panującej sytuacji

Opady śniegu. Zagrożenie lawinowe na stromych zboczach w miejscach odłożenia śniegu przez wiejący powyżej górnej granicy lasu, silny wiatr z kierunków zmiennych na podłoże trawiaste lub warstwę śniegu starego, pokrywa zbudowana ze śniegu zmrożonego i przewianego. Na części obszaru stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność. 

Na szlakach turystycznych występują zaspy śnieżne utrudniające wędrowanie.

Przysłup Caryński (780 m.n.p.m): pokrywa 22 cm, za ostatnie 24 godziny 10 cm śniegu świeżego, temperatura -5°C, wiatr północno-zachodni ok. 5 m/s (godzina 8:00).

Opis ogłoszonego stopnia zagrożenia wg skali

Stabilność pokrywy śnieżnej

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny

Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób poza zabezpieczonymi stefami

Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.

Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, szacunkowo nie dłużej niż 24h.

GOPR

Bieszczadzki Raport Tygodniowy – parę urazów i jedno zabłądzenie

Category: Region
Utworzone: środa, 12, listopad 2014 11:44

Najwięcej pracy czekało na ratowników Bieszczadzkiego GOPR-u 10 listopada, dzień przed Świętem Niepodległości. Na samym początku zorganizowano wyprawę poszukiwawczą czterech osób, które zabłądziły w okolicy Kińczyka Bukowskiego. Zaginieni zostali szczęśliwie odnalezieni.

Z kolei górskie wycieczki dla niektórych zakończyły się bolesnym urazem kończyny. Z Połoniny Wetlińskiej goprowcy przetransportowali mężczyznę z urazem kolana, zaś na Tarnicy pomogli kobiecie z urazem stawu skokowego.

A.T.

GOPR

Gniazdo Tarnicy 2-001a

Bieszczadzki Raport Tygodniowy – pechowy dzień myśliwego w Olszanicy

Category: Region
Utworzone: środa, 05, listopad 2014 12:43

Ostatni tydzień okazał się raczej spokojny dla GOPR-u. Ratowników wzywano trzy razy na pomoc.

Dolina Kalniczki 3-001 thumb medium499 331

Po raz pierwszy 1 listopada, kiedy to o godzinie 21.00 goprowcy ze stacji ratunkowej w Cisnej otrzymali zgłoszenie o zaginięciu uczestnika kursu nauki poruszania się w terenie górzystym za pomocą mapy i kompasu koło miejscowości Smerek. O 21.30 ratownicy dotarli do punktu, gdzie miał dotrzeć 25-letni mężczyzna. Po przeprowadzeniu wywiadu z organizatorami kursu, o godzinie 21.50 odpalono race świetlne z punktu bazowego. O 22.00 zaginiony cały i zdrowy dotarł na miejsce dzięki dostrzeżeniu światła. W akcji brało udział 9 ratowników.

W dniu 2 listopada ratownicy z Centrali w Sanoku odebrali o godzinie 18.00 zgłoszenie od CPR Lesko. Pogotowie prosiło o pomoc w znalezieniu i przetransportowaniu myśliwego, który, przebywając na ambonie w lesie w pobliżu Olszanicy, postrzelił się w rękę. Goprowcy wyjechali z Sanoka o 18.10, zaś o 18.20 zostali odwołani przez CPR, gdyż do poszkodowanego wcześniej dotarł jego syn, który rannego przywiózł z lasu.

Ostatnie wezwanie miało miejsce 3 listopada i dotyczyło mężczyzny, który uległ wypadkowi w czasie wycinki drzewa w miejscowości Bachórz. O pomoc prosiło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Goprowcy wyruszyli z Sanoka parę minut po 11.00, zaś o 11.30 zostali odwołani przez LPR. Mężczyzna przygnieciony przez drzewo zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

A.T.

Bieszczadzki Raport Tygodniowy – wyprawa poszukiwawcza w Bieszczadach

Category: Region
Utworzone: środa, 29, październik 2014 12:07

W minioną niedzielę, 26 października ratownicy GOPR-u zostali poproszeni przez Komendę Miejską w Ustrzykach Dolnych o odnalezienie mężczyzny lat 48, który wyszedł z Ośrodka w Arłamowie i udał się w góry. Goprowcy odnaleźli poszukiwanego całego i zdrowego w Wołosatym.

W tym samym dniu ratownicy odebrali sygnał od czterdziestoletniego mężczyzny o pomoc w znalezieniu drogi powrotnej z Bukowego Berda. Poszkodowany zabłądził i nie wiedział, gdzie się znajduje.

Pamiętajmy, że w górach nie należy zbaczać z wytyczonego szlaku. Łatwo bowiem zabłądzić, a o tej porze roku dni są bardzo krótkie. W świetle ostatnich wydarzeń lepiej nie zapuszczać się w dzikie ostępy bez bardzo dobrej znajomości terenu.

A.T.

Bukowe Berdo 2-001

Ratownicy zaatakowani przez niedźwiedzia

Category: Region
Utworzone: poniedziałek, 20, październik 2014 12:19

BIESZCZADY / Bieszczadzkich ratowników GOPR-u poruszających się na quadach zaatakował rozjuszony niedźwiedź. Ratownikom nic się nie stało, jednak zwierzę w starciu z quadami zostało prawdopodobnie ranne, o czym świadczy krew pozostawiona na pojazdach. Do ataku doszło w czasie patrolowania przez goprowców wyznaczonego obszaru.

1454880 296324013894055 1387819861826976037 n

Poszukiwaniami rannego niedźwiedzia zajęli się leśnicy. Na terenie objętym poszukiwaniami ze względów bezpieczeństwa nie może przebywać nikt nieupoważniony.

10014660 296324003894056 1197197714718151946 n

10710524 296323990560724 3188012327828533949 n

10711067 296324000560723 7350154391906625509 n

 

Źródło: GOPR

Bieszczadzki Raport Tygodniowy: tłumy w Bieszczadach i dużo drobnych interwencji GOPR-u

Category: Region
Utworzone: piątek, 17, październik 2014 12:38

Pomimo zakręconego weekendu w Bieszczadach, w tym tłumów na szlakach i drogach, na szczęście obeszło się bez poważniejszych akcji ratunkowych Bieszczadzkiego GOPR-u. Za to prawie 90% działalności goprowców w ostatnim tygodniu wiązało się właśnie z minionym słonecznym weekendem. Przede wszystkim były to drobne interwencje. Poza tym ratownicy pomogli mężczyźnie, który złamał nogę na Połoninie Caryńskiej i udzielili pomocy dwójce dzieci, które skręciły stawy skokowe.

 

A.T.

GOPR

Pol Carynska 1-001

Olek Ostrowski jako pierwszy Polak zjechał na nartach z Cho Oyu!

Category: Region
Utworzone: środa, 01, październik 2014 12:12

Z radością informujemy, że ratownik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Aleksander Ostrowski w dniu wczorajszym (29 września) samotnie zdobył i jako pierwszy Polak zjechał na nartach z Cho Oyu 8201m n.p.m.
Gratulujemy sukcesu i czekamy na szerszą relację z wyprawy.

kolarz Olo

 

Bieszczadzka Grupa GOPR

Bieszczadzki Raport Tygodniowy: pracowity tydzień goprowców

Category: Region
Utworzone: piątek, 19, wrzesień 2014 11:52

W ostatnim tygodniu ratownicy Bieszczadzkiego Oddziału GOPR-u uczestniczyli w 6 akcjach i wyprawach.

Gniazdo Tarnicy i Halicza 3-001

W dniu 15 września otrzymali wezwanie do 25-letniej kobiety, która odniosła uraz stawu kolanowego na Wielkiej Rawce. Kontuzjowana zrezygnowała z karetki, odebrała ją rodzina.

Z kolei 17 września w Majdanie goprowcy udzielili pomocy mężczyźnie z krwotokiem nosa i ust. Poszkodowany został przetransportowany karetką do szpitala.

A.T.

źródło: GOPR

Bieszczadzki Raport Tygodniowy: podsumowanie wakacyjnych działań Bieszczadzkiego GOPR-u

Category: Region
Utworzone: czwartek, 04, wrzesień 2014 11:24

W czasie wakacji ratownicy Bieszczadzkiego Oddziału GOPR-u uczestniczyli w 39 wyprawach, 27 akcjach ratowniczych oraz w 13 interwencjach. Wśród poszkodowanych, którym pomocy udzielili goprowcy, było 4 obcokrajowców. Zanotowano dwa przypadki śmiertelne, z których jeden to rażony piorunem na Tarnicy mężczyzna, zaś drugi to udana próba samobójcza. Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wzywano 12 razy.

Najczęściej przeprowadzane akcje, wyprawy i interwencje dotyczyły urazów kończyn, złamań i omdleń. Nagłych zachorowań naliczono 11 przypadków. Zdecydowanie mniej niż w latach wcześniejszych odbyło się akcji poszukiwawczych, co może się wiązać z coraz lepszym zaopatrzeniem turystów w dobry sprzęt nawigacyjny.

Większość akcji i wypraw miało miejsce na typowym terenie górskim. Nad bezpieczeństwem turystów czuwało około 200 ratowników. Liczba godzin przeznaczona na akcje, wyprawy i interwencje łącznie wyniosła 805 godzin.

A.T.

GOPR

Pol. Wetlinska 4-001

Bieszczadzki Raport Tygodniowy – w górach raczej spokojnie

Category: Region
Utworzone: piątek, 29, sierpień 2014 13:45

Kilka ostatnich dni obyło się bez poważniejszych interwencji ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Zachorowania i podejrzenia urazów kończyn to główne powody interwencji. Do poszkodowanych z objawami choroby wzywano ratowników na Połoninę Wetlińską oraz do Bacówki pod Małą Rawką. Z kolei na Przełęczy Bukowskiej goprowcy udzielili pomocy czternastolatkowi z symptomami wyczerpania i odwodnienia. Chłopca przetransportowano śmigłowcem do szpitala. Odnośnie urazów kończyn, ratownicy zostali wezwani na Tarnicę do 31-letniej kobiety z podejrzeniem złamania stawu skokowego.

A.T.

źródło: GOPR

Gniazdo Tarnicy 2-001

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze