maciek1

 

2
 
 

Partnerzy

podkarpacie

zarszyn

besko

 ebukowsko-jpg

ekomancza-jpg

izagorz-jpg

etyrawa-jpg

lesko

ustrzyki

brzozow

wbieszczadach.net

wsanok

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem sanokonline.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
 


 

10 items tagged "Podkarpacie"

Wyników 1 - 10 z 10

Ostrzeżenie meteorologiczne - marznące opady i nadchodzące roztopy

Category: Podkarpacie
Utworzone: poniedziałek, 25, styczeń 2016 15:33

PODKARPACIE / Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych informuje o wystąpieniu miejscami w zbliżających się godzinach popołudniowych i nocnych słabych opadów marznącego deszczu i marznącej mżawki, powodujących gołoledź oraz prognozuje o stopniowym wzroście temperatury powietrza od 0°C we wtorek rano, do 7°C w czwartek, a także o opadach deszczu do 4 mm powodujących szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Prognozowana średnia prędkość wiatru od 15 km/h do 20 km/h, z kierunków zachodnich.

Zmierzch z Rozsypanca-001

Źródło: IMGW-PIB Kraków

Spokojne i bezpieczne Podkarpacie

Category: Wydarzenia
Utworzone: środa, 20, styczeń 2016 09:08

PODKARPACIE / "Przestępczość w regionie spada i od lat jest tu najbezpieczniej w kraju. Nawet amatorów cudzych aut jest niewielu. Szansa na to, że na Podkarpaciu stracimy portfel, dokumenty czy pozostawiony na parkingu samochód, jest nieporównanie mniejsza niż w innych częściach kraju. Region bowiem – co potwierdzają policyjne dane – od lat należy do najbardziej bezpiecznych w Polsce." Takie wnioski płyną z raportu zamieszczonego w dodatku regionalnym do poniedziałkowego numeru "Rzeczpospolitej".

264111754

Jak twierdzi autorka artykułu Grażyna Zawadka, "także ubiegłoroczne dane wskazują na to, że pozytywny trend się utrzymuje, a przestępczość jeszcze spadła. W województwie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców najrzadziej dochodzi do rozbojów, włamań czy kradzieży. Na przestępczej mapie kraju region pozytywnie się wyróżnia, o czym świadczą wskaźniki zagrożenia przestępczością. W województwie podkarpackim dochodzi do 1,3 tys. przestępstw na 100 tys. mieszkańców – jest to niespełna połowa średniej krajowej (według danych za 2014 r.).  (...)

Jeszcze bardziej wymowne są wskaźniki dotyczące konkretnych rodzajów przestępstw. Podczas kiedy np. w regionie 212 osób na 100 tys. mieszkańców zostaje okradzionych, to w kraju jest ich średnio 449. (...)


W ubiegłym roku w województwie doszło do 28 tys. przestępstw, czyli nieco, bo o 266, mniej niż rok wcześniej. Liczba nadużyć kryminalnych spadła o blisko 2,7 tys. i wyniosła 18,6 tys. Ubyło zwłaszcza przestępstw najbardziej dokuczliwych dla ludzi, w tym kradzieży, włamań do domów czy sklepów oraz rozbojów (tych ostatnich było niemal połowę mniej), z czego wniosek, że nawet po zmroku można bez obaw chodzić po ulicach. Bezpieczniej jest na drogach, a pozytywny trend dotyczy także kradzieży samochodów, których w minionym roku zginęło o blisko 50 mniej – w województwie złodzieje ukradli 90 aut. (...)


Na Podkarpaciu policja wykrywa średnio ponad 72 proc. przestępstw, ustalając ich sprawców – w kraju średnia to ok. 67 proc. (w 2014 r.)."

Szczegółowy raport można przeczytać w "Rzeczpospolitej"

KWP

Trudne warunki na drogach Podkarpacia. Ponad 40 kolizji!

Category: Wypadki
Utworzone: poniedziałek, 11, styczeń 2016 09:09

PODKARPACIE / Wczoraj od rana na drogach naszego województwa doszło do około 40 zdarzeń drogowych. W Gniewczynie Łańcuckiej kierująca oplem wpadła w poślizg i uderzyła w ogrodzenie posesji. Ranna została pasażerka opla. Padający, marznący deszcze i śnieg powodują, że na drogach jest bardzo ślisko. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

717025967

Na drogach Podkarpacia panują ciężkie warunki. Jest ślisko, doszło do wielu kolizji i kilku poważniejszych zdarzeń:

  • O godz. 9.30 w miejscowości Nowosiółki w powiecie leskim kierujaca toyotą land cruiser wpadła w poślizg, zjechała z jezdni i uderzyła w drzewo. Trzy osoby, w tym 3-letnie dziecko, przewieziono do szpitala na badania.
  • Około godz. 9 w Gniewczynie Łańcuckiej w powiecie przeworskim kierująca oplem corsą, na śliskiej nawierzchni wpadła w poślizg, wjechała do rowu i uderzyła w ogrodzenie posesji. Ranna została pasażerka opla, kobieta trafiła do szpitala.
  • Mniej więcej w tym samym czasie w Krośnie na ul. Sikorskiego kierowca citroena na śliskiej nawierzchni stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do rowu, gdzie samochód dachował. Na szczęście kierowcy nic poważnego się nie stało.
     
  • Przed godz. 9 w Szklarach w powiecie rzeszowskim kierowca nissana almery na zakręcie wpadł w poślizg, zjechał do rowu, gdzie samochód koziołkował. Do szpitala na badania przewieziono pasażerkę nissana.
  • Około godz. 8.30 w Bachórzu w powiecie rzeszowskim kierujący volkswagenem passatem na parkingu wpadł w poślizg i potrącił mężczyznę. Pieszemu nic poważnego się nie stało.

Padający, marznący deszcz i śnieg powodują, że na drogach naszego województwa jest bardzo ślisko. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, aby dostosować prędkość do panujących warunków, zdejmijmy nogę z gazu, na tak śliskiej nawierzchni bardzo łatwo wpaść w poślizg. Zachowajmy także bezpieczne odległości między pojazdami, wystarczy chwila nieuwagi, by zatrzymać się na poprzedzającym nas samochodzie.

Ślisko jest również na chodnikach, apelujemy do pieszych aby bardzo uważali zbliżając się do przejść, tracąc równowagę na śliskim chodniku możemy wpaść pod samochód.

 

Pliki do pobrania

trudne_warunki_na_drogach.mp3 trudne_warunki_na_drogach.mp3
Mówi Anna Klee - Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

Podkarpacie ma nowego wicewojewodę!

Category: Podkarpacie
Utworzone: poniedziałek, 12, styczeń 2015 20:41

PODKARPACIE / Z dniem dzisiejszym, 12 stycznia 2015 roku, pani Grażyna Borek została powołana na stanowisko wicewojewody podkarpackiego.

DSC 1006

Już jutro przed panią Borek pierwszy dzień pełnienia nowej funkcji. Z całą pewnością dojdzie do spotkania z Wojewodą Podkarpackim, Małgorzatą Chomycz-Śmigielską, która będzie chciała porozmawiać o kompetencjach i obowiązkach swojego nowego zastępcy. Jutrzejszy dzień to również okazja do uczestniczenia w naradzie dyrektorów poszczególnych wydziałów, która odbywa się co dwa tygodnie we wtorki. Przed panią Borek więc pracowity okres.

Stoję przed nowymi wyzwaniami . Urząd wicewojewody jest stanowiskiem bardzo odpowiedzialnym i wiążą się z nim ważne zadania, którym chcę podołać i wywiązać się z nich jak najlepiej – podkreśla nowa Wicewojewoda –Kilka dni potrwa, zanim podejmę właściwe obowiązki. Potrzebuję czasu, aby poznać moich nowych współpracowników, zaznajomić się z funkcjonowaniem urzędów oraz określić moje nowe zadania. Do Rzeszowa będę dojeżdżała, gdyż zależy mi na utrzymaniu kontaktu z tą częścią województwa podkarpackiego. Chcę być na bieżącą z tym, co dzieje się w Powiecie sanockim i w Bieszczadach – dodaje.

Takie też było założenie Prezydium Wojewódzkiego PSL, które wysunęło kandydaturę Grażyny Borek na to stanowisko. Ważne jest, aby powiaty z tej części Polski również miały swojego reprezentanta w Urzędzie Wojewódzkim.

Do tej pory pani Borek pełniła funkcję radnej Powiatu Sanockiego. W związku z nowym stanowiskiem, jakie ma pełnić, zostaną podjęte odpowiednie kroki prowadzące do wygaśnięcia mandatu radnego. I chociaż cała procedura może potrwać nawet trzy miesiące, to zostaną dołożone wszelkie starania, aby nastąpiło to jak najszybciej. Miejsce pani Borek zajmie Kazimierz Wolański, mieszkaniec Odrzechowej w Gminie Zarszyn i pracownik Urzędu Gminy w Besku.

A.T.

SZLACHETNA PACZKA połączyła niemal milion osób!

Category: Podkarpacie
Utworzone: piątek, 19, grudzień 2014 10:13

Wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI w miniony weekend dostarczyli pomoc do 19 580 potrzebujących rodzin – osób starszych, samotnych, rodzin wielodzietnych, czyli do około 76 746 osób.

P1170247

W miniony weekend odbył się finał projektu SZLACHETNA PACZKA – paczki przygotowane przez darczyńców dla konkretnych rodzin dotarły do domów potrzebujących. Żywność, środki czystości, zimowa odzież, przybory szkolne – te rzeczy znalazły się w pudłach. Nie zabrakło też odpowiedzi na szczególne potrzeby rodzin, takie jak meble, sprzęt do rehabilitacji oraz szczególne upominki – wędka, ciepłe pantofle, książka sensacyjna, a nawet żywy kogut!

553278 822555317788184 6222633406479025019 n

W sumie Paczki przygotowywało 700 480 osób (średnio 36 osób robiło jedna paczkę). Zaangażowanie w projekt jest wydarzeniem społecznym – angażują się rodziny, szkoły, grupy przyjaciół. Dla niektórych firm wspólny wybór rodziny i zakupy to coroczny, wyjątkowy rytuał.


Mamy rekord!

XIV edycja projektu SZLACHETNA PACZKA była pod wieloma względami rekordowa. Projekt połączył ponad 805 000 osób: darczyńców, czyli osoby, które przygotowały mądrą pomoc, SuperW – czyli wolontariuszy, którzy odnaleźli potrzebujących, dobroczyńców – czyli osoby, które swoimi wpłatami sprawiają, że Paczka może działać oraz członków rodzin w potrzebie. Gdyby dodać do nich wszystkie osoby, które pomogły zorganizować tą edycję – osoby, które pracowały w magazynach i pomagały w transporcie paczek, pracowników firm-partnerów możemy śmiało powiedzieć, że w mądrej pomocy połączyliśmy niemal milion osób. To 2,5% Polaków!

Średnia wartość paczki dla jednej rodziny deklarowana przez darczyńców to 2106 zł. To wartość oszacowana na podstawie anonimowych deklaracji darczyńców. Łączna wartość pomocy przekazanej rodzinom przez darczyńców sięga 41 236 824 zł.

10690072 10152834284248614 6414395654682327033 n

Jesteśmy dumni szczególnie z dwóch parametrów, które odnotowaliśmy. Z liczby darczyńców, którzy zaangażowali się  w projekt w tym roku - 700 480 oraz z wzrostu łącznej wartości przekazanej pomocy – wartość pomocy w edycji 2014 przekroczyła 41 mln, to o 24 % więcej, niż w 2013 roku.


Jesteśmy też nieziemsko szczęśliwi. Świat znowu stał się lepszy. Dziękujemy za Waszą pomoc!

Miłość jest jak akumulator

http://www.youtube.com/watch?v=2bEo0_rxjCQ" target="_blank">


SZLACHETNA PACZKA ciągle się dzieje. W sercach obdarowanych i radości tych, którzy na nowo odkryli sens dzielenia się z innymi. To nie wszystko. Na przedświąteczny tydzień mamy jeszcze trochę niespodzianek, o których będziemy Was informować na bieżąco!

raport-o-radosci-zdjecie

***

SZLACHETNA PACZKA organizowana jest po raz czternasty. W pierwszej edycji projektu grupa studentów  z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie kierowana przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. W 2014 roku projekt organizowany jest w 570 lokalizacjach w całej Polsce. Paczkę po raz pierwszy przygotował Papież Franciszek,  a po raz  kolejny prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną, a także wielu artystów i sportowców. Ludzie zaangażowani w projekt kierują się zasadą „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Wierzą, że postępując zgodnie z nią, sprawiają, że świat zmienia się na lepsze!

W SZLACHETNEJ PACZCE wciąż możesz zrobić coś dobrego na święta – masz wiele możliwości, żeby mądrze pomóc:

• Wpłać na Paczkę i spraw, że dotrzemy do kolejnych rodzin w potrzebie
www.szlachetnapaczka.pl/wiecejpaczki
• Dołącz do Klubu WIOSNA i Przyjaciele i bądź z Paczką przez cały rok -
http://www.szlachetnapaczka.pl/wip
• Zostań liderem SZLACHETNEJ PACZKI i spraw, że projekt będzie działał w twoim mieście –
www.superw.pl
• Pamiętaj o nas przekazując 1% podatku – 1% na Paczkę ma moc zmieniania świata na lepsze – KRS
• Wyślij SMS o treści Paczka na 75465 (koszt 6,15 zł w tym Vat)


Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Category: Podkarpacie
Utworzone: piątek, 12, grudzień 2014 11:16

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że od godz. 10.00 dnia 12.12.2014 r. do godz. 12.00 dnia 13.12.2014 r. prognozuje się wystąpienie na obszarze województwa podkarpackiego silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego. Lokalnie opady gradu. Prawdopodobieństwo wystąpienia: 90%, stopień zagrożenia: 1.

 
Nad Przel. Wyznianska-001

Stopień zagrożenia 1 przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Źródło: IMGW-PIB

Ostatnie dni kampanii Szlachetnej Paczki

Category: Podkarpacie
Utworzone: środa, 10, grudzień 2014 08:28

PODKARPACIE / To już ostatnie dni kampanii Szlachetnej Paczki, bowiem finał projektu odbędzie się już w ten weekend tj. 13-14 grudnia. Jeszcze kilkadziesiąt rodzin na Podkarpaciu czeka na darczyńców. Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę w potrzebie, stworzyć dla niej paczkę i dostarczyć w finał do wyznaczonego magazynu.

AssecoResovia

W tym roku paczki dla potrzebujących tworzą osoby prywatne, firmy, a także znane osobistości. W poniedziałek Anna i Bronisław Komorowscy przygotowywali pomoc dla ubogiej rodziny z Podkarpacia. Tego samego dnia siatkarze Asseco Resovii robili zakupy w hali Makro Rzeszów dla potrzebujących z okolic Łańcuta. W naszym województwie projekt wspierają również hokeiści Ciarko Sanok, siatkarze z Tarnobrzega, czy piłkarze Karpaty Krosno. Ogólnopolski projekt wspierają również: Anna i Robert Lewandowscy, Kamil Stoch z drużyną skoczków, siostry Radwańskie, Barbara Kurdej-Szatan, Anna Mucha, Szymon Majewski i wielu innych. Chęć przygotowania pomocy wyraził nawet sam papież Franciszek.

paraPrezydencka

Szlachetna Paczka z roku na rok zyskuje na sile. W tej edycji projekt chce pomóc ponad 19 500 rodzin, jednak na ten moment jeszcze ponad tysiąc rodzin oczekuje na darczyńców, z czego kilkadziesiąt na Podkarpaciu. Darczyńcą można zostać w prosty sposób. Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl , kliknąć „Wybieram rodzinę”, wybrać województwo, następnie rejon i rodzinę. Kolejnym krokiem jest przygotowanie paczki według określonych potrzeb. Do tworzenia pomocy najlepiej jest zaprosić jak największą ilość znajomych. Gotową paczkę wystarczy dostarczyć w dzień finału na wyznaczony magazyn.

RobertLewandowski

Finał Szlachetnej Paczki odbędzie się w weekend 13-14 grudnia. Na Podkarpaciu zlokalizowanych będzie 25 magazynów, do których darczyńcy dowiozą paczki, a z nich wolontariusze przekażą je do potrzebujących rodzin. Finał Szlachetnej Paczki będzie weekendem cudów.

siostryRadwańskie

Katarzyna Bejster

Koordynator ds. promocji

projektu Szlachetna Paczka

w woj. podkarpackim

Tel. 785 788 580

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Most w Pastwiskach: Budowa zakończy się na początku grudnia

Category: Podkarpacie
Utworzone: czwartek, 09, październik 2014 09:17

PASTWISKA / W ekspresowym tempie przebiegają prace przy moście w Pastwiskach. Poprzedni liczył sobie 80 lat i był w fatalnym stanie technicznym. O inwestycję od lat zabiegali mieszkańcy i lokalne władze - teraz od realizacji marzeń dzielą ich zaledwie miesiące.

logo

Potrzeba nowego mostu w Pastwiskach zgłaszana była przez mieszkańców od 15 lat. Bezskutecznie. Poprzedni wzniesiony w latach 30-tych ubiegłego wieku był w opłakanym stanie technicznym. Ciężarówki, maszyny rolnicze, a nawet autobusy, zmuszone były jeździć przez rzekę, bo nośność mostu ograniczona była do 6 ton.

- Od początku kadencji starałem się pomóc tutejszym mieszkańcom. Jeszcze nie będąc starostą słyszałem wielokrotnie o ich trudnej sytuacji i obiecałem zrobić wszystko, aby ta sprawa miała wreszcie swój szczęśliwy finałmówi Sebastian Niżnik starosta sanocki - Dzięki interwencji Elżbiety Łukacijewskiej 3,5 mln zł na most otrzymaliśmy z rezerwy Prezesa Rady Ministrów. O wsparcie dla tej inwestycji wnioskowaliśmy razem z wójtem gminy Rymanów. Pomogła również Wojewoda Małgorzata Chomycz i udało się!

Nowy most to długo wyczekiwany prezent przede wszystkim dla mieszkańców. Codziennie miejscowi rolnicy transportują mleko i inne produkty czy przepędzają bydło przez rzekę.

- W naszym gospodarstwie jest łącznie ponad 120 sztuk bydła i 20 koni. Za mostem mamy 3 pastwiska, na których wypasamy zwierzęta. Z przeprawy przez rzekę korzystamy więc bardzo często. – relacjonuje dr Władysław Brejta dyrektor Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej.- O ile w okresie letnim ciągniki przeprawiają się przez bród na rzece, o tyle jesienią jest to dla nas ogromny problem. Dodatkowo latem funkcjonuje u nas ośrodek jazdy konnej, jesteśmy organizatorem dużej imprezy Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej, na którą przyjeżdżają goście z całej Polski. A bez mostu nie ma dojazdu do naszego ośrodka, jesteśmy odcięci od świata.

Przejazd przez most ułatwi życie również turystom, dla których zimą to trasa na wyciąg narciarski na Kiczerze, oraz leśnikom transportującym drewno tą trasą. Na inwestycji zyska także środowisko. Przejeżdżające przez rzekę traktory nierzadko są cale z nawozów, i innym zanieczyszczeń, które podczas przeprawy pozostają w rzece.

- W budowę zaangażowany był przewodniczący rady powiatu Robert Pieszczoch oraz członek zarządu Grażyna Borek, ale przede wszystkim słowa podziękowania należą się staroście Sebastianowi Niżnikowi. Przez blisko 15 lat słyszeliśmy obietnice budowy nowego mostu, dopiero jednak w tej kadencji dotrzymano słowa. Od obecnego starosty zamiast obietnic dostaliśmy konkretne działania, których efektem jest nowy most za co jesteśmy mu ogromnie wdzięcznidodaje Władysław Brejta z Odrzechowej

Budowa powstaje w ekspresowym tempie. Nowy trakt będzie długi na 42 metry i szeroki na 10 metrów. Z obu stron będą chodniki. W ramach remontu wykonane zostanę także umocnienia brzegów rzeki Wisłok oraz rozbudowana zostanie droga na odcinkach dojazdowych do mostu.

Inwestycję wsparły także Gminy Rymanów, Zarszyn oraz Powiat Krośnieński. Dołożyły się również sołectwa Pastwiska, Puławy, Wisłoczek, Nadleśnictwo Rymanów oraz lokalni przedsiębiorcy, a także rolnicy, łącznie 560 tys zł.

 

Starostwo Powiatowe w Sanoku

O „Jagnie 2014” - wywiad z Moniką Rakoczy, finalistką konkursu

Category: Podkarpacie
Utworzone: poniedziałek, 06, październik 2014 13:59

19 września w Amfiteatrze Żywego Skansenu Folkloru Polskiego w Nagawkach koło Łodzi odbyła się Gala Finałowa I edycji konkursu „Jagna 2014”. W finale wzięło udział 12 finalistek z całej Polski kultywujących tradycje z regionu, z którego pochodzą. Ambasadorką Polski w czasie Targów Tradycji w Brukseli, które odbędą się w listopadzie 2014 roku, została Małgorzata Cebula z Zabrzeży.

Podkarpacie na gali reprezentowała Monika Rakoczy, mieszkanka naszej gminy. Monika od wielu lat udziela się w zespole ludowym „Ziemia Sanocka”, który pielęgnuje tradycję folkloru podkarpackiego. Gmina Zarszyn ma tym większy powód do dumy, gdyż Monika została wybrana do finału spośród wielu innych uczestniczek z całego kraju.

Cztery

„Jagna 2014” to projekt zrealizowany pod honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Główną ideą, która mu przyświeca, jest promocja polskiej wsi i tradycji, takich jak: produkty regionalne, muzyka folklorystyczna i historia.

Dwa

Poniżej zapraszamy do lektury wywiadu z Moniką Rakoczy, finalistką z naszego regionu.

ezarszyn.pl: Jak doszło do tego, że wzięłaś udział w konkursie Jagna 2014?

Monika Rakoczy: Do konkursu Jagna 2014 zgłosiłam się dzięki pani Joannie Gomułce, która stwierdziła, że świetnie się do tego nadaję.

ezarszyn.pl: Jak zareagowałaś na wiadomość, że dostałaś się do finału?

Monika: Było to dla mnie ogromnym zaskoczeniem i jednocześnie ucieszyłam się, że zostałam doceniona spośród kandydatek z całej Polski.

ezarszyn.pl: Finalistki musiały zaprezentować się przed jury i publicznością. Jak wyglądała Twoja prezentacja?

Monika: Na początek każda z kandydatek miała nagrywaną 30-sekundową wizytówkę, w której się przedstawiała i w skrócie opowiadała o swoich zainteresowaniach związanych z folklorem. Natomiast na Gali Finałowej przez 2 minuty dokładniej mogłyśmy opowiedzieć o swoich pasjach. Musiałyśmy też odpowiedzieć na jedno pytanie Jury. Ja, podczas tych dwóch minut, mówiłam o moim udziale w Zespole Ludowym „Ziemia Sanocka”, w którym tańczę już ponad 10 lat i mimo tego, że nie miałam partnera, zaprezentowałam kroki jednego z naszych regionalnych tańców.

Cztery2

ezarszyn.pl: Jaka atmosfera panowała między finalistkami? Czy istniała między Wami rywalizacja, czy raczej nawiązały się przyjaźnie?

Monika: Było nas tam 12 finalistek, każda z innej części Polski i bardzo się zżyłyśmy ze sobą. Nie było między nami żadnej rywalizacji, wręcz przeciwnie - uważałyśmy, że my już wygrałyśmy, ponieważ mimo tego, że każda ma jakiś związek z folklorem, to każda zajmuje się czymś innym. Jedna z dziewcząt malowała opolskie wzory na porcelanie, inna śpiewała, jeszcze inna grała na łyżkach drewnianych, kolejna projektuje ubrania z folkowym wzorem. A ja, jak już wspomniałam, opowiadałam o tym, że tańczę w zespole.

ezarszyn.pl: Co dał Ci ten program?

Monika: Dzięki konkursowi poznałam wielu wspaniałych ludzi, którzy jeszcze bardziej utwierdzili mnie w przekonaniu, że warto podtrzymywać nasze tradycje, nie wstydzić się tego, skąd jesteśmy. Było dla mnie ogromnym wyróżnieniem to, że byłam jedna z Podkarpacia. Cieszę się, że mogłam zaprezentować tradycję miejsca, z którego pochodzę.

ezarszyn.pl: Jak zachęciłabyś młode dziewczyny z naszego regionu do uczestnictwa w kolejnej edycji Jagny (jeśli się odbędzie)? Czemu warto brać udział w takim konkursie?

Monika: Oczywiście, jak najbardziej warto brać udział w takich konkursach, przede wszystkim jest to niesamowita przygoda, ale też radość z tego, że mogę podzielić się swoja pasją i folklorem swojego regionu z całą Polską.

ezarszyn.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.

A.T.

Akcja Znicz na Podkarpaciu

Category: Podkarpacie
Utworzone: piątek, 29, październik 2010 13:37
znicz2010Zbliża się okres szczególny – dzień Wszystkich Świętych, czas zadumy i refleksji, a jednocześnie czas próby dla umiejętności i kultury kierowców. Od lat jest to dzień, któremu towarzyszy największe natężenie ruchu na drogach.

Wiele osób już porządkuje groby swoich bliskich, trwają też prace porządkowe prowadzone przez zarządców nekropolii.

Na cmentarzach trwają wzmożone prace porządkowe. Wiele osób odwiedza nekropolie porządkując groby swoich najbliższych. Podczas takich prac trzymajmy rzeczy osobiste przy sobie, w miejscach trudno dostępnych. Jeśli nie musimy, nie zabierajmy ze sobą wartościowych przedmiotów czy dużej ilości pieniędzy. Swój samochód pozostawmy na parkingu przy cmentarzu, pamiętajmy o jego zamknięciu i nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów na siedzeniach pojazdu. Cmentarne alejki uprzątają też zarządcy nekropolii. W tym okresie częściej można więc spotkać samochody wywożące śmieci, czy przewożące niezbędny do prac porządkowych sprzęt. W związku z tym apelujemy o zachowanie ostrożności podczas odwiedzania cmentarzy.

„Znicz 2010″
Jak co roku policjanci będą dbać o płynność i porządek ruchu. Będą czuwać nad bezpieczeństwem zarówno na głównych szlakach komunikacyjnych, jak też na lokalnych odcinkach dróg, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. W tych dniach w wielu miejscach zmieni się organizacja ruchu, dlatego apelujemy o to, aby zwracać uwagę na oznakowanie i polecenia policjantów. Jeśli będzie taka potrzeba, w miejscach wzmożonego ruchu lub tam, gdzie będą się tworzyć zatory funkcjonariusze będą ręcznie kierować ruchem.

W trakcie działań policjanci będą też zwracać uwagę na właściwie używanie świateł, przekraczanie prędkości i wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, a także na przypadki kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu.

W ubiegłym roku akcja „Znicz” trwała od piątku, 31 października do poniedziałku, 2 listopada. W ciągu czterech dni policjanci odnotowali 25 wypadków drogowych. Rannych zostało 26 osób, zginęły 4 osoby. Niestety dali o sobie znać również piraci drogowi i pijani kierowcy. Tych policjanci systematycznie eliminowali z ruchu. Podczas czterech dni akcji na drogach Podkarpacia funkcjonariusze zatrzymali 55 pijanych kierowców.

Tegoroczny „Znicz” potrwa od piątku, 29 października, do poniedziałku, 1 listopada.

Przeczytaj również: Zmiany w organizacji ruchu w 1 Listopada

Pogoda Sanok z serwisu

1

Promowane firmy

 

Nasz Sanok

herbSanok –to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg wiodących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.... więcej

punktMapa Sanoka
punktHistoria Sanoka
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Sanoka
punktMuzea Sanoka

Komunikacja

ikonka_7Sanok to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg.... więcej

punktMKS Sanok
punktPKP Sanok

punktPKS Sanok
punktPrywatni


Ostatnie komentarze